Revision [1057]
This is an old revision of WishList made by NickN17 on 2009-01-09 18:47:38.
Zoznam požadovanej funkcionality
- Vyhľadávanie cesty (route planer) - done by JozefH (treba vyrobit geocoder, GUI a itinerar )
- Upload track logu - upload track logov userov, ktory nechcu kreslit
- Geo-foto galeria - vlastné a verejne georeferencovane fotky
- Mapové hlásenie -možnosť pridať info pre kresličov, kde je chyba, pridať nové POI, mozna integracia s OPENSTREETBUG
- Nové ergonomické používateľské rozhranie - návrh a realizácia ľahko rozširovatelného príjemného používateľského rozhrania - Rozbehol nam tuto aktivitu AlexGuzun
- slovenske navody na veci/postupy suvisiace s freemap. napriklad co som sa teraz pytal pomenovanie ulic ( Gtx )
- nazvy jazier, policia (MartineZ)
- horske prechody (sano)
- api.freemap.sk (xml webservice - geocoder, POI finder)
- mobile.freemap.sk (mapa s geocoderom)
- dokumentacia k API a "plugin"-interface pre pridavanie novych funcionalit
- exporty do GarminIMG (done), NaviPOWM (done), TrekBuddy / OZI (on user request ako sluzba, a vybrane lokality ako pravidelny update - velky TB atlas Slovenska)
- export do GpsMid pre použitie v mobiloch, hotovo a testovať, poslovenčiť exporty (kto sa vie hrabať v jave ?)
- Custom export mapy pre clena - umoznit vyber oblasti - Nick: ja sa zameriam na TB a OZI, Custom export POI pre VlkGPS, TB, GPX, KML - na zaciatok staci do 10 x 10 tiles, neskor spravime offline exporty aj vacsich oblasti
- nove lepsie vrstevnice (farba, hrubka, hustota) (pracuje na tom dodi uz davnejsie)
- zoom level 17 (Gtx)
- vrstva wikipedia zobrazí ikonku [W] na mestach (gmaps inspired:),, na klik sa otvori wikipedia o obci (naplniť offllne tabuľku fm_wikipedia - pri obciach, hradoch, inych objektoch ak existuje stranka na wikipedii - suradnica, wiki name). viď AkviziciaDat.
- dopravne omedzenia - parsovat stelaservis stranku :) ale to je skor asi vedecka cinnost, resp inym sposobom ziskavat info
- lepsie pocasie ? layer s oblakmi =) zrazkova cinnost.. =)
- podpora malych displayov - Smartphone, PDA, mobilne telefony (Gtx)
- co najjednoduchsia moznost lokalizovat sa na mape a zobrazit POI podla zvoleneho typu v perimetri (Gtx)
- Aplikacie na mobiloch, co maju Symbian, vedia zistit, kod BTS stanice. Keby vo freemap.sk existovala databaza BTS stanic mobil.operatorov, dala by sa zistit z toho poloha uzivatela. (Gtx)
- Spravit wap/simple www pre planovac tras - vyberiem si odkial kam - a dostanem gpx subor na staihnutie,, tento by sa dal otvorit v trekbuddy a pouzit na navigaciu aj v obycajnom telefone
- SEO verziu www.freemap.sk/p/bankomat/Poprad pre zoznam bankomatov v poprade, alebo verziu www.freemap.sk/p/bankomat/lat=xxx,lon=yyy[,d=300] pre bankomaty v 300 metrovom okoli lat lon
- do menu "user" ak je prihlaseny - polozka "show freemap users" namarkeruje na mape vsetkych uzivatelov, ktory su v systeme a maju vyplnenu suradnicu (ak maju zakvacene "ukazat moju polohu ostatnym fremapistom" - privacy policy option !!!)
- embeded napr na strankach http://www.ivankapridunaji.sk/ - marker sice oznaci poziciu ale pri posuvani mapy je marker stale v strede, hmm myslim ze je to bug a ze by mal byt prispedleny na mape (hmmm... Ing webmaster na spominanej stranke je "hacker" ... ked pozries zdrojak mapy na tej stranke, includuje freemap_wizard.php (kde ten staticky marker je feature, aby sa dal umiestnit na spravne miesto, myslim ze to urobil kvolitomu, ze lebo normalna verzi a nema ovladatko na zoom) - ale suhlasim, ze by sa dal vylepsit aj embedded.freemap.sk
- embeded: vlastná vlajočka na označenie miesta (napr vlajka s logom firmy)
- export mapy obce (možno komerčná aktivita)
- klientsky program na rátanie máp doma, viď http://disk.freemap.sk/
- čo ďalsie by ste chceli ???
Presety pre defaultne zobrazenie mapy
Namiesto sucasnej zakladnej a rozsirenej vrstvy mapy by mohli byt nastavenia nasledovne:Tri predvytvorene nastavenia map:
- Klasicka mapa (automapa)
- Turisticka mapa
- Ortofotomapa
Plus menu rozsirene vrstvy, v ktorom by bolo mozne lubovolne zapinat / vypinat vrstvy, ako sa komu paci (tak, ako je to dnes).
Vrstvy zobrazene v zakladnej mape
Zakladna mapa by mala sluzit, ako automapa, orientacny atlas v meste, pre planovanie trasy a podobne. V tejto mape by mala byt obsiahnuta:- vrstva cestna siet - vrstva cestnej siete s farebne odlisenymi druhmi ciest (dialnica / CPMV / I. tr / II. tr / ostatne) s obtiahnutymi krajnicami ciernym okrajom (tak, ako je to na vrstve cestna siet dnes), v miestach, kde su ulice pomenovane, by mali byt sucastou tejto vrstvy aj pomenovania ulic.
- budovy, stavby, parky, ihriska a dalsie zony vyznacene na mape - napriklad zony skola / zdravotnictvo / armada / obytna / priemyselna / komercna / zmiesana (dnes je sucastou vrstvy cestna siet)
- vrstva s POI (uprednostnit by sa mali POI zobrazene v bublinach, nakolko POI vkreslene priamo do mapy znizuju citatelnost mapy v miestach s vysokou hustotou POI
Poznamka: vrstva cestna siet a vrstva stavby su dnes zlucene do jedinej vrstvy pod nazvom cestna siet a pokryvaju rovnaky rozsah objektov.
Vrstvy zobrazene v turistickej mape
Turisticka mapa by mala sluzit pre turisticke ucely ako pre pesich turistov, tak pre cykloturistov. Sucasny Freemap obsahuje vrstvu s tienovanym reliefom, ktory je vsak malo kontrastny (co pri nizsom stupni priblizenia nevadi, avsak pri z16 je relief tazko badatelny) a takisto sucasna vrstva cestna siet je v obciach tazko kombinovatelna s vrstvou reliefu a/alebo vrstevnic, pretoze vrstevnice skoro uplne prekryvaju zony (v obciach najma vyznacenie obytnej zony). V tejto mape by mala byt obsiahnuta:- vrstva cestna siet - vrstva cestnej siete s farebne odlisenymi druhmi ciest s obtiahnutymi krajnicami ciernym okrajom vratane pomenovani ulic
- vrstva tienovany relief - farebne oznacena nadmorska vyska v terene s tienovanim pre doplnenie efektu plastickosti (dnesna vrstva tienovany relief)
- vrstva s vrstevnicami - vrstevnice pre orientaciu v terene, podla moznosti zvysit presnost vedenia vrstevnic pre pouzitie aj vo vyssich priblizeniach, ako z14
- vrstva s turistickymi trasami - vrstva farebne zvyraznujuca turisticke trasy (preklad cez vrstvu cestna siet) a obsahujuca turisticke razcestniky, pristresky, orientacne tabule a dalsie turisticky vyznamne objekty (trebars el. vedenia a pod.)
Poznamka: mozno by bolo vhodne do turistickej mapy zahrnut aj budovy (?), avsak to by si vyziadalo vygenerovat dalsiu sadu vrstiev.
Vrstvy zobrazene v ortofotomape
Ortofotomapa by mala sluzit ako orientacna prehladova mapa okolia. Aj ked OpenAerial Maps nedosahuje kvality komercnych fotomap, pre orientaciu v nizsom priblizeni je dostacujuca (priblizne do z14) pre prehladovu orientaciu. V dnesnom Freemape vsak kombinacii OpenAerial Maps brania zobrazene zony vo vrstve cestnej siete, ktore ucinne OAM prekryvaju. Ortofotomapa by mala obsahovat vrstvy:- vrstva cestna siet - vrstva cestnej siete prisposobena pre zobrazenie s podkladovou vrstvou, teda s hlavnym alfakanalom nastavenym priblizne na 90 - 95% bez obtiahnutia krajnic ciest ciernym okrajom (Dodi uz prototyp takej vrstvy ma) avsak so zobrazenymi nazvami pomenovanych ulic.
- vrstva openaerial maps - vrstva s ortofotomapou OpenAerial Maps.
Skade sa vezmu vrstvy ?
Vrstvy pre vytvorenie zakladnej mapy su dostupne uz aj dnes vrstva cestna siet a vrstva stavby a zony su dve vrstvy vzniknute z dnesnej vrstvy cestna siet, pricom pokryvaju presne tu sadu objektov, ktoru pokryva dnesna vrstva cestnej siete. Nie je potrebne pre ucely zakladnej mapy tieto 2 vrstvy oddelovat.Vrstvy pre vytvorenie turistickej mapy su z velkej casti dostupne uz aj dnes. Vhodne by vsak bolo disponovat vrstvou cestnej siete bez stavieb a zon, pripadne vrstvou cestnej siete so stavbami, ale bez zon. Takato vrstva dnes neexistuje. Vrstvy s turistickymi trasami, vrstevnicami a reliefom su dnes bezne dostupne (avsak nie su plne konzistentne, niektore boli vyrenderovane bez bezzieringu kriviek).
Vrstvy pre vytvorenie ortofotomapy su dnes najmenej dostupne. Dostupna je vrstva ortofotodat OpenAerial Maps, avsak vrstva cestnej siete vhodna pre zobrazenie spolu s OAM dnes neexistuje. Takuto vrstvu by bolo nutne vytvorit (sucasna vrstva cestnej siete OAM prekryva zonami a okrajmi ciest).
Pozadovane nove vrstvy
Bude nutne vytvorit novu vrstvu s cestnou sietou pre OAM, inac nie je mozne ucinne ortofotomapu realizovat.Pre turisticku mapu by bolo vhodne disponovat mapou cestnej siete bez zon a stavieb, pripadne so stavbami, ale bez zon (treba si vybrat, ako sa turisticka mapa zobrazi). Tuto vrstvu by bolo mozne po skombinovani s vrstvou stavby a zony, pripadne zony (podla vyberu) pouzit pre vykreslenie zakladnej mapy.
Pre zakladnu mapu by bolo nutne z vrstvy cestna siet vydelit vrstvu zony, pripadne stavby a zony (podla vyberu vzhladu turistickej mapy).
Sucasna vrstva cestna siet nadalej nebude potrebna, pretoze ju bude mozne vytvorit zlucenim vrstiev cestna siet a stavby a zony.