Pozor! wiki.freemap.sk je archivovaná a už do nej nie je možné prispievať. Užitočné stránky budú premigrované na oficiálne wiki stránky slovenskej OpenStreetMap komunity.
Príspevky do súťaže

Môj OSM/Freemap príbeh



luko.pn:
K Freemapu som sa dostal vďaka kolegovmu kamarátovi Dodimu, ktorý nám doniesol pútavý leták o činnosti komunity freemap.sk. Myšlienka voľných geografických dát s možnosťou ich vytvárania ma oslovila a onedlho som mal v požičanej GPS-ke prvý log mojej obce (Moravany nad Váhom). Po naštudovaní wiki stránky došlo k jej ostrému zakresleniu (aj keď na viac krát a s dodatočnými meraniami v teréne).

K ostrému mapovaniu môjho okolia som sa dostal až zakúpením GPS modulu. Keďže roky je mountain bike mojím koníčkom, cieľ bol jasný:
presne zmapovať turistické trasy a pre turistiku významné lesné cesty, orientačné body, studničky a pod. Bol by som rád, keby sa turisti nemuseli spoliehať len na komerčné mapové diela a mali tak pred sebou mapu, ktorej obsah je zakreslený na základe reálnych meraní v teréne.

Na Freemape sa mi páči možnosť dotvárať obsah mapy, podľa skutočných GPS záznamov. Za veľké plus považujem fakt, že zmemy sú viditeľné už o niekoľko hodín.


MichalP:
Vždy som mal rád mapy, behanie po vonku a objavovanie nových vecí. Do mapy som si často písal poznámky, ale tieto nemali dlhú životnosť. Najmä z dôvodu, že som sa nevracal na tie isté miesta a keď som sa vrátil, mal som už inú mapu. V tomto čase objavovania som chodil na bicykli dlhšie vzdialenosti po horách, a v batohu som pre istotu vláčil atlas celého Slovenska. Toto nebolo moc praktické, takže som si dal cieľ mať turistickú mapu SR v mobilnom telefóne.

O veľa rokov neskôr som úplne náhodou narazil na stránku freemap.sk.
Zaujala ma najmä filozofia a licencia projektu. Spomenul som si dávny cieľ mať turistickú mapu SR v mobilnom telefóne a začal som konať. Od zistenia existencie projektu po mapu v telefóne ubehlo až prekvapivo málo času :). Vlastne to celé stálo na mobilnom telefóne a GPS prístroji... Tým som si splnil sen z mladosti. Škoda že za mojich mladých čias som nemal GPS tracker.


kayle:
K OSM som sa dostal viac menej "náhodne" v lete 2008, po kúpe telefónu Openmoko Freerunner. Je to taká skôr technická hračka a tak som sa s ním začal hrať a objavovať, čo všetko dokáže a čo ešte nie. A kedže má aj GPS začal som zisťovať ako ho používať. Pomohla openmoko wiki, na ktorej bol odkaz na program TangoGPS. Vcelku jednoduchý programček ktorý zobrazuje mapu, pár ďalších základných údajov a dokáže uložiť prejdenú trasu.

No ale čo to? Prievidza je nejaká divná! Skoro všetky ulice chýbajú, menšie susedné Bojnice majú viac ulíc. A navyše na tých nechýbajúci uliciach nie sú žiadne názvy. Čo to je za mapa? Openstreetmap? Čo to je? Hmm... ľudmi tvorená mapa pre ľudí... zaujimavé. Zaznamenaná trasa z TangoGPS sa dá použiť na doplnenie. PARÁDA! Hneď som sa zaregistroval (teda hneď nie, až na druhý deň v práci, pretože som lúskal dokumentáciou na wiki). Po pár dňoch pribudli prvé zaznamenané ulice, na čo sa mi na druhý deň ozval Dido, že ak som zo Slovenska, môžem sa skontaktovať s ďalšími s podobným "postihnutím" :-) To som objavil freemap a rozhodol sa obetovať výpočtový výkon nie pre T@H (tam majú dosť ľudí) ale radšej pre freemap.

Medzi tím mi do flotily pribudol aj Bluetooth GPS logger a starý ipaq je tiež častejšie používaný vďaka OSMtracker. Takže pri cestovaní, nech už je to kamkoľvek, je určite záznam trasy zapnutý, aby som mohol doplniť nejakú tú chýbajúcu uličku, cestičku, chodník.
A aby neboli ani príbuzní nevyťažení, občas dostanú ako dočasný darček logger, aby ich sprevádzal na ich odvážnej ceste tam, kam sa ešte žiadny mapper nevydal.


NiCK.n17:
Bol rok 2006 a ja som zvažoval kúpu GPS. Vybral som si kombináciu mobil + GPS modul.
Po dlhom hľadaní máp nasledovalo iba sklamanie. Okrem možnosti naskenovať a skalibrovať si mapu som po pár mesiacoch natrafil na stránku OpenStreetMap.
Okrem Bernolákova a Ivanky pri Dunaji tvorila Slovensko len čistá plocha. Neponúkali síce žiadny export pre telefón, ale zapáčila sa mi myšlienka projektu. Pridal som sa existujúcemu 3 člennému tímu (Dodi, Zdeno, Mesi). Boli to časy, kedy neexistovala doména Freemap.sk, neboli vrstevnice, ani vyhľadávanie ulíc. V dátach OpenStreetMap neboli obkreslené lesy a pár ulíc v Košiciach a Bratislave spájala len
1 cesta. Chcel som, aby ďalší po mne neboli odkázaný len na kalibrovanie skenovaných máp a časom si mohli stiahnuť aspoň územia, ktoré boli zmapované.

Jose:
Na openstreetmap.org som sa registroval začiatkom marca 2008, no prvý edit som urobil až takmer dva mesiace neskôr. Niet sa čo čudovať, pretože o GPS som vtedy ešte len uvažoval a kresliť len tak od brucha a kaziť tak mapu sa mi naozaj nechcelo. Takže som len čítal wiki, fóra, články a stále viac som začal premýšľať, či si predsalen nejakého toho Garmina neobstarám. Nakoniec rozhodla priateľka, keďže mi 'naježila' môj prvý bystrý telefón, ale predovšetkým to, že bol s modrozubom. Krátko po Vianociach som si kúpil v akcii gpskový modul LD-3W a zábava sa mohla začať.

Nastalo však menšie sklamanie. Pôvodnú myšlienku - začať zakresľovaním obrysov budov v mojom okolí - ma nepresnosť GPS signálu a zapnutá statická navigácia rýchlo donútili opustiť. Okrem budov je však do OSM stále čo zapisovať a nateraz som sa zameral na turistické chodníky a značenia, čísla domov, chýbajúce ulice a zastávky. Pohyb na vzduchu mi neuškodí a priateľka či už sólo alebo spoločné prechádzky toleruje :-) Na otvorených mapách sa mi páči hlavne to, že už teraz poskytujú v niektorých mestách väčšiu presnosť ako konkurenti z oblasti komercie a tiež to, že sám môžem priložiť ruku k dielu a neustále ju vylepšovať. Navyše máp vo vektorovom formáte je ako šafranu.

Na freemap.sk som narazil pravdepodobne pri čítaní OSM wiki, ale je dosť možné, že som správu o ňom zachytil na itnews.sk. Netrvalo dlho a už som otravoval rovnako OSM-pozitívnych krajanov na irc i google forums. No a keď Didoa oznámil, že najbližšia mapping party bude v Prešove, teda necelých 30 km od miesta mojho bydliska, nemohol som chýbať.
Dojem z párty prevažne pozitívny, hlavne teda RESPEKT mapovačom, ktorí sa valili až z Blavy.. tomu teda vravím zapálenosť. Ostáva len dúfať, že počet mapovačov bude na Slovensku pribúdať, hlavne tých pravidelných.

Valid XHTML :: Valid CSS: :: Powered by WikkaWiki