Revision [3572]
This is an old revision of StarterGuideOSM made by JozefVince on 2011-03-28 00:40:43.
1.1. Čo je OpenStreetMap ?
1.1.1. Základné informácie
OpenStreetMap (OSM) je medzinárodný projekt vytvárajúci voľnú digitálnu mapu sveta. Existuje niekoľko máp sveta, avšak väčšina z nich má právnické a technické obmedzenia na ich používanie. Dátové podklady OpenStreetMap sú pod Licencia licenciou CC-BY-SA. Táto licencia umožňuje voľné používanie dát pod podmienkou citovania a zachovania rovnakých práv. Licencia je veľmi podobná licencii GNU GPL. Je to akási wikipédia medzi mapami. V súčasnosti sa prechádza na ODbl (angl.).História projektu siaha do roku 2004. Od toho času má registrovaných viac ako 300 000 používateľov celosvetovo, z ktorých 10% pravidelne prispieva k tvorbe mapových dát. Zoznam významných udalostí z histórie projektu (angl.).
Aktuálne pokrytie mapy je možné nájsť na http://www.openstreetmap.org (angl.) a viac informácii o projekte na http://wiki.openstreetmap.org (angl.). Mapový portál FreemapSlovakia združuje slovenskú komunitu OpenStreetMap.
1.1.2. Čo obsahuje OpenStreetMap ?
Ako bolo uvedené vyššie, komunita ľudí združená okolo OSM vytvára digitálne mapy. Čo presne to znamená, bude detailne popísané v ďalších kapitolách. V tomto okamihu je nutné povedať, že výsledkom práce jednotlivých "mapperov" nie je grafická mapa, ako ju mnohí poznajú v papierovej či elektronickej podobe. Výsledkom sú len dáta (informácie) o jednotlivých objektoch (cesty, chodníky, budovy a pod.) a vzťahoch medzi nimi (napr. turistický chodník je tvorený viacerými lesnými či asfaltovými cestami a pod). Všetky tieto informácie sú uložené v jednej obrovskej databáze na serveroch projektu OSM.1.1.3. Ako vznikne mapa ?
Grafickú podobu mapy, ktorá je určená na prezeranie či navigáciu, je nutné vytvoriť na základe informácií obsiahnutých v OSM databáze. Každému objektu pri vytváraní pridelí "mapper" sadu vlastností. Vlastnosťami sú napr. názov objektu, typ objektu, popis a množstvo iných. Na základe týchto informácií je možné vygenerovať grafickú mapu. Samozrejme, generovanie mapy (tzv. rendering) je pomerne náročné na čas aj výkon počítača, preto vzniklo množstvo samostatných projektov, ktoré preberajú informácie o objektoch z OSM a na ich základe renderujú mapu.Vzhľadom na obrovské množstvo informácií o objektoch v OSM databáze, nie je možné vygenerovať mapu, ktorá by obsahovala všetky detaily súčasne. Mapy sa preto generujú na konkrétne použitie, napr. turistické, cyklistické, verejná doprava a pod. Pri každej mape sa pritom použijú len tie objekty a ich vlastnosti, ktoré majú pre danú mapu význam (napr. nemá význam generovať turistické značky na mape verejnej dopravy). Tieto mapy je možné potom prezerať na stránkach jednotlivých projektov (napr. OpenStreetMap, FreemapSlovakia a množstvo iných).