Domovská stránka projektu je http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Osmtracker.
Základné funkcie
- záznam do .GPX- možnosť vykresľovania zaznamenanej trasy priamo na mape
- podpora sťahovania mapových podkladov (=Tiles) priamo zo servera (je potrebný dátový program na PDA) alebo z vopred stiahnutých mapových podkladov (napr. programom JTileDownloader)
- vopred preddefinované značky, podpora aj hlasových a obrazových značiek, ktoré uľahčujú následné úpravy, napr. v JOSM
Inštalácia
Aplikáciu OSMtracker je možné nainštalovať cez ActiveSync alebo priamo z .CAB archívu. Na Linuxe ostáva iba druhá možnosť.Postup:
- z domovskej stránky zo sekcie Download stiahnuť .CAB archív pre najnovšiu verziu aplikácie.
- stiahnutý .CAB archív nakopírovať na pamäťovú kartu (alebo iným spôsobom dostať do PDA, napr. cez Bluetooth)
- spustiť inštaláciu dvojklikom na .CAB archív, zvoliť umiestnenie a inštalácia je hotová.
Inštalácia je veľmi jednoduchá, stačí vybrať umiestnenie.
Základné nastavenia
Po spustení OSMtracker sa zobrazí prvá karta Waypoints. V titulkovej lište je nápis NOGPS a stav nabitia batérie. Hlavné menu aplikácie sa zobrazí pri kliknutí na jej ikonu v ľavom hornom rohu (vedľa nápisu NOGPS).Všetky nastavenia aplikácie su rozdelené do 6 kariet:
- General: skontrolujeme nastavené jednotky (km/h) a pre "zvýšenie informovanosti" môžme zaškrtnúť voľbu "Play Sound On Fix Change"
- Storage: nastavíme adresár, kde sa budú ukladať dáta pre program (mapové podklady, hlasové nahrávky, fotky, GPX záznamy). Odporúčam umiestnenie na pamäťovej karte.
- GPS: ak je GPS nakonfigurované vo Windows Mobile (WinMobileBTGPS návod), môžme použiť "intermediate GPS driver". Výhodou tohto spôsobu je, že viacero aplikácii može čítať GPS dáta, nevýhodou je, že sa nedajú logovať "raw NMEA" dáta (ani jedno nemám odskúšané). Inak nastavíme priamo port a komunikačnú rýchlosť.
- Map: pokiaľ nepoužijeme dynamické sťahovanie mapových podkladov priamo zo servera (podľa aktuálnej pozície), nie je tu nič na nastavenie.
- Voice: nastavíme dĺžku nahrávania hlasu, prípadne aj kvalitu.
- Logging: interval ukladania záznamu, čím menší interval, tým presnejší záznam. Na druhej strane sa zvyšujú nároky na vykreslenie už prejdenej trasy na mape + záznam naberá na veľkosti.
Po uložení nastavení môžme zvoliť pripojenie GPS cez menu aplikácie, alebo jednoducho celu aplikáciu reštartujeme. Ak je GPS zapnuté, a komunikácia s ním je správne nastavená:
- mali by byť aktívne všetky tlačidlá na karte Waypoints (vrátane spodného riadku)
- v titulkovej lište nápis "Spd: 0,0"
- GPS súradnice našej polohy sú zobrazené na karte GPS
- ak ešte nie sú JTileDownloader stiahnuté mapové podklady, na karte Map je vidno červenú šípku a opakujúce sa logo OSMtracker.
Karty Waypoints a Map pri pripojenom GPS.
Prispôsobenie
tbd.Vlastnú mapu pre TrekBuddy, OziExplorer či OSMtracker ale aj iné mapové aplikácie (nielen) do mobilu si môžete pripraviť pomocou programu MOBAC - Mobile Atlas Creator.
CategoryHowTo, CategorySoftware